გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ვაჟა-ფშაველა. „ალუდა ქეთელაური“მე-6 თავი. თემიდან განკვეთილი ალუდა
|
სწსვლების საფეხური
|
III საფეხური
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
25 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტუალობა
|
ტექსტის გააზრება-სწავლება
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
·
ანალიტიკური აზროვნებისა და თანამშრომლობითი უნარების
განვითარება.
·
ტექსტზე მუაობის უნარების განვითარება
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან თემის ტრადიციების შესახებ. სისხლის აღების წესები.
რელიგიურ ნიადაგზე არსებული შუღლი და სხვა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
აქტივობებში ჩართულობების ხარისხი, დამაჯერებლობა, დისკუსიაში ჩართულობა,
მონაწილეობაკითხვებზე პასუხის გაცემაში,
წერითი დავალების შესრულების ხარისხი.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო. კომპიუტერი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო მენეჯმენტი
|
აქტივობა I
·
ბავშვებს
ვთხოვ, გაეცნონ ტექსტის შინაარსს შემდეგი კითხვების მიხედვით:
რა დატვირთვა აქვს ზამთრის სურათს პოე
მის სიუჟეტური ხაზის განვითერებაში.
·
აქვს
თუ რა სიმბოლური დატვირტვა ქედის გადავლას.
აქტივობა II
·
ტექსტის გააზრებისას აუცილებლად გაჩნდება ორი ურთიერსაწინააღმდეგო
აზრი;
·
ალუდა თავის ოჯახთან ერთად ტრაგიკულად იღუპება.
·
ალუდა ოჯახთან ერთად მშვიდობიანად გადავიდა თუშეთში.
აქტივობაIII
·
ტექსტის გასამთლიანებლად რამდენიმე მოსწავლეს მოვაყოლებინებ
ტექსტიდან
მნიშვნელოვან ეპიზოდებს.
აქტივობა IV
მეთოდი-ბარათებით
მუშაობა წრეში.
·
დაფაზე დავუწერ კითხვას:
·
როგორ ფიქრობთ, რა დაემართა
ალუდას ოჯახს?
დავურიგებ ბავშვებს ფურცლებს და ვთხოვ საკუთარი აზრი დააფიქსირონ, გადაკეცონ და მიაწოდონ მომდევნოს.
წრიდან ფურცელი დამიბრუნდება მე. შემდეგ
მოსწავლეებთან ერთად მოვახდენ პასუხების დაჯგუფებას და ბავშვებთან ერთად ვიტყვი დასკვნით
სიტყვას თემასთან დაკავშირებით.
|
პროექტის სახელწოდება: გენდერული თანასწორობის საკითხები
ილია ჭავჭავაძის
„ოთარაანთ
ქვრივის“ მიხედვით.
პროექტის მთავარი იდეა:მწერლის თვალით დანახული ქვრივი ქალის მდგომარეობა მე-19 საუკუნის
მიწურულს.
პროექტის აქტუალობა: ამ საკითხის სწავლება დაეხმარება მოსწავლეებს გაიაზრონ,როგორი
იყო ქვრივი ქალის მდგომარეობა ძველად და როგორია დღეს.
პროექტის მისნები:
კვლევა-ძიების უნარების განვითარება.
არგუმენტირებული მსჯელობის უნარის განვითარება.
ურთიერთთანამშრომლობისა და პარალელების გავლების უნარების
განვითარება.
მონაქილეთა ასაკი- 15-15 წელი.
ვადები/ხანგრძლივობა-1 თვე.
მოსალოდნელი შედეგები;
გაარკვევენ ავტირის დამოკიდებულებას გედერული თანასწორობის
საკითხებთან დაკავშირებით. გაიაზრებენ რომ ოთარაანთ ქვრივის სახით პასუხი გასცა იმ
პრობლემურ საკითხს, რომელიც დღესაც აქტუქლურია.
ჩამოუყალიბდებათ ინდივიდუალური და ჯგუფური მუშაობის
უნარები. მსჯელობის უნარები.
ავტორის მთავარი სათქმელის გააზრების უნარის განვითარება.
პროექტისათვის საჭიროძირითადი რესურსები: სახელმძღვანელო,კომპიუტერი,
საოფისე პროგრამები.
პროექტის მსვლელობა
ჯგუფებში დავალებების განაწილება.ტექსტის შესწავლა.
ოთარაანთ ქვრივის
სახისმეტყველებაზე მუშაობა.
მიხეილ ჭიაურელისმიერ გადაღებული ფილმის „ოთარაანთ ქვრივის“
ნახვა და დისკუსია -
როგორ პასუხობს ფილმი ნაწარმოებს.
No comments:
Post a Comment